اتوکالیماتور

 

اتوکالیماتور :

وسیله ای نوری باحساسیت بسیار زیاد است.این دستگاه کنترل کننده مستقیم بودن ، موازی بودن محورها ، عمود بودن و اندازه گیر زاویه و قطر سوراخ ها میباشد.به طور کلی کنترل تلرانس های هندسی بر عهده ی این دستگاه میباشد.

 

نحوه کار :

پرتوهای حاصل از منبع نورانی این دستگاه پس از عبور از یک کندانسور و انعکاس از یک سطح نیکم آینه تصویر یک جفت سیم هدف را که در صفحه کانونی عدسی قرار دارد در همین صفحه ایجاد میکند.همزمان سیم های هدف و تصویرشان بوسیله عدسی چشمی دیده میشود . که میتوان با حرکت دادن و تنظیم سیم های میکرومتر بین سیم هدف و تصویرش که توسط پیچ میکرومتر می تواند جابجا شود ، مقدار انحراف را خواند.

 

میکرومتر اتوکالیماتور:

میکرومتر به گونه ای مدرج و تنظیم شده است که کوچکتری تقسیم بندی بدنه و غلاف آن به ترتیب نمایانگر یک دوم دقیقه و یک دوم ثانیه میباشد و در بعضی از موارد این تقسیم بندی تا یک دهم ثانیه افزایش میابد.

 

کاربردها :

1.    اندازه گیری زاویه

     (الف) کالیبره کردن دستگاه تقسیم و ابزار های چرخاندنی

     (  ب )   کالیبره کردن دقت چند ضلعی ها

2.    تست مستقیم بودن

3.    تست موازی بودن محور ها

4.    تست عمود بودن

5.    قطر سوراخ ها

 

 

 

از کاربرد های اتوکالیماتور برای کنترل زاویه میتوان به دو مثال زیر اشاره کرد:

 

الف)کالیبره کردن دستگاه تقسیم و ابزار های چرخاندنی :

به کمک چند ضلعی های منتظم میتوان تقسیم بندی ابزارهای چرخاندن مانند کلگی ماشین فرز را کنترل نمود. این چند ضلعی ها ازجنس فولاد وسطحی صیقلی دارند.(بزرگترین چند ضلعی ساخته شده 72 ضلع دارد که تقسیم بندی 5 درجه را نشان میدهد)عموماً از 12 ضلعی که تقسیم بندی 30 درجه را انجام میدهد استفاده میشود.

چند ضلعی را روی دستگاه تقسیم سوار نموده و اتوکالیماتور طوری تنظیم میشود که بتواند از یک وجه چند ضلعی نور را منعکس نماید و عدد توسط میکرومتر اتوکالیمتور قرائت شود.

حال اگر دستگاه تقسیم بندی را به اندازه 30 درجه دوران دهیم اتوکالیماتور باید همان عدد قبلی را نمایش دهد . در غیر این صورت هر اختلافی بین دو حالت خطا در تقسیم بندی را نشان میدهد.

 

ب)کالیبره کردن دقت چند ضلعی ها :

برای این کار از دو اتوکالیماتور استفاده میکنیم

اگر       و      بترتیب مقادیر خوانده شده توسط اتوکالیماتور یک و دو باشند و     زاویه بین خطوط عمود بر سطح    و   ، و   زاویه بین اتوکالیماتور ها باشد پس داریم:

 

 

که برای کل چند ضلعی می توان نوشت :

 

 

 

 

 

 

کالیبره کردن دقت چند ضلعی :

از تقسیم طرفین رابطه بالا برتعداد اضلاع چندضلعی خواهیم داشت:

 

 

اگر              اندازه اسمی چند ضلعی باشد و مقدار  زاویه بین اتوکالیماتورها، ثابت باشد،بنابراین              است . پس داریم :

 

محاسبات بصورت جدول زیر نوشته میشود.

position

reading

Cumulative Error (sec)

Correct  Zero  (sec)

Actual error (sec)

min

sec

0

4

53

/ 3 نظر / 53 بازدید
مجیک

سلام دوست عزیز.. مرسی از مطلبی که گذاشتی .. واقعا ممنون.. بعد 2روز گشتن تو گوگل بالاخره یه جای به درد بخور پیدا کردم که چیزی به جز تبلیغات اعصاب خورد کن توش باشه. دمت گرررم.

مهدی

دمت گرم!

سانتیار

سلام این متن واقعا جای تشکر داره اما آقاجان چرا محاسبات و تصاویرش هیچ جا نیست؟ همه مطالب مربوطه همین چند صفحه ست که مرتب تکرار میشه